17-21 8.4" Uconnect 4C UAQ LCD Display Touch Screen Navigation Replacement for Dodge RAM Jeep Chrysler Gladiator Compass Wrangler Cherokee Challenger Durango 2017-2022/ LA084X01(SL)(02)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
01
quantity
Product details
Category
Product description:Features & Specifications:Manufacture Part Number: LA084X01(SL)(01), 4 4C UAQ UAS, LA084X01(SL)(02)Brand new touch-screen digitizer with a LCD100% new and OEM high quality , good operation.Screen Size: 8.4 inch.(7.3"x5.7")Interface: 60-Pin.Thickness: 0.075 inch.Length of FPC (flexible print circuit): 2.5inch.Working voltage: 5V.Main material: Glass-This replacement LCD SCREEN TOUCH/PANEL is specifically for the Uconnect 4 , 4C , UAQ , UAS with 8.4 inch Touch Screen radios-FOR GPS EQUIPPED AND NON GPS RADIOS. -PLEASE MAKE SURE YOU MATCH UP THE SCREENS AND PART NUMBERS PRIOR TO PURCHASING. IF YOU ARE NOT SURE PLEASE SEND US A MESSAGE.WILL NO LONGER LEAK OR GHOAST.-BOTH MODELS INTERCHANGE WITH EACH OTHER. THIS NUMBER IS FOUND ON THE BACK OF YOUR LCDLA084X01 (SL) (01)LA084X01 (SL) (02)-MOST COMMON ISSUES FOR REPLACEMENT:BUBBLING, LEAKING STICKY FLUID, NON RESPONSIVE, CRACKED.Fitment:For 2018-2021 Jeep Grand Cherokee Summit Limited Trailhawk SRT & CherokeeFits 2018-2021 RAM 1500 2500 3500 Chassis CabsFits 2017-2021 Chrysler 200 300Fits 2017-2021 Dodge ChallengerFits 2018-2021 Dodge DurangoFits 2017-2021 CHARGERFits the 2018-2021 JEEP WRANGLERFits 2018-2021 JEEP COMPASSSuitable for 2019-2021 JEEP GLADIATORNote:-You need clean the glue completely on golden finger contacts of board before heatseal connect new display to it. Don`t clean by sharp things like knife, we suggest with mild acetone or alcohol.-It require some skill of soldering experience connect it to the circuilt dashboardPackage included:1* 8.4" Uconnect 4C UAQ LCD Display Touch Screen
  • Replace Part- LA084X01(SL)(02). This replacement LCD screen touch/panel is specifically for the uconnect 4C, UAQ, UAS with 8.4 inch touch screen radios for GPS equipped and non GPS radios.
  • Touchsceen size:8.4 Inches (186*145mm). Interface type: 60-pin. no tool and install instruction include, please refer to youtube video first. Please check the exact dimensions of the touch screen before buying to make sure that it is fit for your device.